İlkini Ocak ayında İstanbul’da düzenlediğimiz “BIM 360 ile Proje Yaşam Döngüsü” seminerini, 16 Nisan’da Sheraton Hotel Ankara’da gerçekleştirdik. Seminere Ankara’nın önde gelen inşaat şirketlerinden ve kamu kurumlarından BIM alanında kendini geliştirmek isteyen çok sayıda mimar ve mühendis katıldı.

Prota Bilgisayar Genel Müdürü Şuayip Çavuşlar’ın açılış konuşması ile başlayan seminerin ilk oturumunda söz alan Autodesk Türkiye Kanal Yöneticisi Anıl Öğretici inşaat sektöründeki global trendlere değindi. 2050 yılında dünya nüfusunun 10 milyara ulaşacağını ve insanoğlunun şu anki standartlarını koruması için günde 1000 adet bina yapması gerektiğini söyleyen Öğretici, bunun da ancak BIM altyapısı ile sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Öğretici’nin ardından sunumuna başlayan Penta Teknoloji Teknik Satış Grup Yöneticisi Tuğba Başer, Autodesk’in BIM çözümlerinden kısaca söz ettikten sonra BIM 360 ürün ailesini davetlilere tanıttı ve bulut tabanlı servislerin sektörü nasıl dönüştürdüğünü davetlilerle paylaştı. İlham veren konuşmasında Başer, BIM 360 Docs, BIM 360 Layout, BIM 360 Glue gibi ürünlerle mimar ve mühendislerin neler yapabileceğini uygulamalı olarak gösterdi.

Ardından Kalyon Grup’tan Banu Aydın Arıkan ve Ahmet Yaşar’ın BIM 360 tecrübelerini dinleyen davetliler Sheraton Hotel’in lezzetli öğle yemeği mönüsüyle seminere kısa bir mola verdi.

Öğle yemeğinin ardından Prota Mühendislik BIM Koordinatörleri Saniye Öktem ve Orhan Ertuğral firmanın BIM sürecine geçişini ve global projelerde Autodek BIM 360 ürün ailesinin kendilerine nasıl fayda sağladığındanbahsetti. Saha ölçme ekipleri ile koordinasyon konusunda Selim Üstübi ve Şuayb Akkuş’un sunumları ilgi görürken, son oturumda Anel Grup BIM Yöneticisi Ümit Balaban’ın verdiği bilgiler hem sektöre hem de dijital dönüşüme karşı iç görü yarattı ve yoğun beğeni topladı.

Keyifli bir yarışma ile tamamlanan seminerde Cem Kobal VR gözlüğün sahibi olurken, 5 davetliye de Prota Eğitim Merkezi’nde geçerli 1000 TL değerinde hediye çeki armağan edildi.

Tüm konuk konuşmacılarımıza, davetlilerimize ve desteğini esirgemeyen Autodesk Türkiye ve Penta Teknoloji ekibine teşekkür ederiz.