Altyapı için BIM / Connected BIM for Infrastructure Semineri’nin Ardından

Prota Bilgisayar olarak Türkiye’de BIM’in yaygınlaşması konusunda düzenlediğimiz seminerlere geçtiğimiz günlerde bir yenisini daha ekledik. Altyapı için BIM/Connected BIM for Infrastructure başlığında 19 Haziran’da Intercontinental İstanbul’un ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz seminer, katılımcılara daha esnek ve sürdürülebilir bir altyapı oluşturmak için insanları, süreçleri ve fikirleri nasıl birbirine bağladığını başarı hikayeleri üzerinden göstermek ve altyapının geleceğini keşfetmek açısından oldukça verimliydi.

Seminerimiz Prota Bilgisayar İstanbul Bölge Müdürü Semih Türkdoğan’ın açılış konuşması ile başladı. BIM’in dünyadaki ve Türkiye’deki gelişiminden örnekler veren Türkdoğan’ın ardından söz alan IDEArc’ın kurucusu Emrah Erdem Özlü altyapıda BIM’e genel bakışı örnek projelerle anlattı.

Altyapı’da BIM entegrasyonu kamu kurumlarının da oldukça ilgisini çekiyor. Konuşmacılarımızdan İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyeleri Mustafa Akgül ve Hüseyin Yurtseven Lidar Verisi ve Hava Fotoğraflarının BIM’e Entegrasyonu konusunda tecrübelerini aktarırken İstanbul Su ve Kanal İdaresi’nden Muhammet Ali Şengün İSKİ’nin altyapı ve üstyapıda BIM’e geçiş sürecini katılımcılarla paylaştı. Prota Bilgisayar Altyapı Ürünleri Yöneticisi Murat Özmen ise Dere Modellemesinde BIM başlıklı konuşmasıyla yapı bilgi modellemesinin geleneksel yöntemle modellenen projelere göre nasıl daha kısa sürede tamamlandığından, daha az hata ve daha düşük yapım maliyeti ile yüksek kalite imkânının faydalarından söz etti.

Seminer konuklarımızdan Miratek Kurucusu Hakan Mintaş ve Yusuf Özgen GPR Çalışmalarının BIM’e Entegrasyonu başlıklı konuşmalarında yeraltı radar yönteminde Urbano kullanımlarını detaylı olarak anlattı.

Riva Düşler Vadisi Projesi’nin bir BIM hikayesi olarak katılımcılarla paylaşan Moskay Mühendislik Kurucusu Mehmet Oskay, Fatih Erçelik ve Akad Proje Mühendisi Fatih Güler’in ardından sahne alan Köroğlu Mühendislik Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Küçük ise BIM entegrasyonunda kendi tecrübelerini paylaştı.

Son olarak grup firmamız Prota Mühendislik’in BIM Yöneticisi Saniye Öktem ve BIM Uzmanı Erdem Yağcı Prota’nın üstlendiği Ulaşım Projelerinde BIM Uygulamaları başlıklı keyifli bir sunum gerçekleştirdi.

Tüm oturumlarda konuklarımızın verdiği bilgiler sektöre karşı iç görü yarattı ve yoğun beğeni topladı.

Keyifli bir yarışma ile tamamlanan seminerde bir konuğumuz VR gözlüğün sahibi olurken, 3 davetliye de Prota Eğitim Merkezi’nde geçerli 1000 TL değerinde hediye çeki armağan edildi.

Tüm konuk konuşmacılarımıza, davetlilerimize ve desteğini esirgemeyen Autodesk Türkiye ve PentaTeknoloji ekibine teşekkür ederiz.