Eskişehir BIM Kongresi 2019 Yoğun Katılımla Gerçekleştirildi.

Prota olarak, bir yapının kavramsal tasarımının, inşaat öncesi ve sonrası aşamalarının en doğru şekilde gerçekleştirilmesine olanak sağlayan BIM’in Türkiye’de yaygınlaşmasına yönelik büyük çaplı etkinlikler düzenlemeye ve etkinliklere destek olmaya devam ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde Mimarlar Odası Eskişehir Şube’nin düzenlediği ve Autodesk’in desteği ile ana sponsor olduğumuz Uluslararası BIM Kongresi, 400 kişinin üzerinde yoğun bir katılımla Eskişehir Ticaret Odası Vehbi Koç Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

BIM, Yapı Bilgi Modellemesi sürecinin Türkiye ve Avrupa’dan proje örnekleriyle konuşulduğu seminerde açılış konuşmasını Prota Altar Genel Müdürü Şuayip Çavuşlar gerçekleştirdi. Ardından sunumunu gerçekleştiren Prota Mühendislik Teknoloji ve BIM Koordinatörü Saniye Öktem, altyapı projelerinde BIM ortamının sunduğu çözümleri örneklerle aktardı.

Bu oturumun ardından davetliler, keyifli müzikler eşliğinde konuşmacılarla görüşme imkânı buldular.

Kahve arasının ardından dünyaca ünlü mimarlık şirketi MVRDV’nin BIM Yöneticisi Maria Lopez Calleja MVRDV’nin BIM’e geçiş sürecini ve dünyanın birçok ülkesinde BIM ile tamamladıkları ve üzerinde çalıştıkları projeleri anlattı. Türkiye’nin ilk BIM yöneticilerinden biri olan Mehmet Polat Diker’in dijital dönüşüm üzerinde gerçekleştirdiği sunum ise davetlilerin ilgisini yüksek tuttu.

Gün boyu devam eden sunumların öğleden sonraki ilk oturumunu ANEL Grup’tan Ümit Balaban gerçekleştirdi. Balaban’ın davetlilere daha esnek ve sürdürülebilir bir varlık yönetimi için COBIe kullanımını anlattığı sunumu BIM’de veri yönetimi konusunda faydalı bir kaynak oluşturdu.

Barselona merkezli Zigurat Global Institute of Technology’den Marta Riera Lopez ve Dimitrios Repenas, mimarlar, mühendisler ve geliştiriciler için sunduğu yüksek lisans programlarını anlattıkları oturumda ise katılımcılar uzaktan eğitimle BIM yönetimi programları hakkında detaylı bilgi sahibi oldular.

Günün son sunumunu Prota Yazılım’dan Burçin Şahinalp gerçekleştirdi. Şahinalp, ProtaStructure ile Yapısal BIM ve Dijital Dönüşüm konusunda deneyimlerini paylaştı ve ProtaStructure’ın Yapı Bilgi Modellemesi (BIM) düşünülerek hazırlanmış program mimarisi ve paylaşım araçlarını anlattı.

Eskişehir’de ilk defa düzenlenen ve ulusal düzeyde olması sebebiyle sektörün yerli ve yabancı paydaşlarının ilgisini çeken kongre, mimarlık ve inşaat mühendisliği fakültelerinden birçok öğrencinin de oturumlara yoğun katılım göstermesini sağladı. Katılımcılar, sunumların ardından gerçekleşen Soru&Cevap oturumunda ise konuşmacıların tecrübelerinden faydalandılar.

Prota için artık gelenekselleşen keyifli Kahoot yarışmasıyla tamamlanan kongrede Buket Yaş VR gözlüğün sahibi olurken, 3 davetliye Prota Eğitim Merkezi’nde geçerli Revit eğitimi ve 10 davetliye ise Civil 3D ve Revit kitabı armağan edildi.

Kongrenin gerçekleşmesini sağlayan Eskişehir Mimarlar Odası’na, tüm konuk konuşmacılarımıza, davetlilerimize ve desteğini esirgemeyen Autodesk Türkiye ekibine teşekkür ederiz.